Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu?

Bina Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu mu?

“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna istinaden çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği” hükümlerine göre, istisnalar hariç tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Binalarda Zorunludur?

Aşağıda belirtilen binalar dışında kalan başta konut amaçlı binalar olmak üzere tüm yapılarda Enerji Kimlik Belgesi alımı zorunludur.

Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar,

Kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,

Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,

Seralar, atölyeler ve münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Bina Enerji Performansı yönetmeliğinde istisnalar haricindeki tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. Bina Enerji Kimlik Belgesi alınması yasal bir zorunluluktur. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalardaki bağımsız bölümlerin alınması, satılması ya da kiralanması mümkün değildir.

Ankara Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ankara Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli evraklar yeni bina ve mevcut binalar için farklılık arz etmektedir. Yapı Ruhsat tarihi 2011 yılı sonrası binalar yeni bina, 2011 öncesi binalar mevcut bina olarak kabul edilmektedir.

Firmamızdan iskan için Ankara EKB düzenleme hizmeti almak isteyen yeni bina için aşağıdaki evrakların bize teslim edilmesi gerekmektedir.

  • Mimari Proje,
  • Isı Yalıtım Raporu,
  • Mekanik Proje,
  • Elektrik Projesi,,
  • Yapı Ruhsatı,

Eğer binanız, mevcut bina ise belediyelerden temin edebileceğiniz

  • Mimari Proje
  • Yapı Ruhsatı yeterlidir.